570 000 122 recepcja_cmbb@op.pl

USG Bydgoszcz

Badanie USG (ultrasonografia) to jedno z podstawowych i najważniejszych badań w ciąży. USG dostarcza wielu informacji na temat rozwoju płodu, jest też ważnym przeżyciem dla rodziców ‒ mogą oni po raz pierwszy zobaczyć maluszka.

W naszej przychodni zapewniamy pełną opiekę kobietom w ciąży oraz planującym ciążę, zajmujemy się między innymi przeprowadzaniem badań USG. Zapraszamy pacjentki z Bydgoszczy i okolic.

Badanie USG ‒ czym jest? Dlaczego jest ważne?

Badanie USG, czyli ultrasonografia, to jedno z rutynowych badań podczas ciąży. Jest to nieinwazyjna, bezpieczna metoda diagnostyczna umożliwiająca ocenę prawidłowości rozwoju płodu. Dzięki badaniom USG możemy ocenić anatomiczne struktury rozwijającego się płodu oraz wykryć ewentualne wady.

Na czym polega omawiane dziś badanie? Na brzuch kobiety nakładany jest specjalny żel. Specjalista przesuwa po brzuchu głowice urządzenia. Fale ultradźwiękowe docierają do narządów wewnętrznych. Narządy w różny sposób pochłaniają lub odbijają wiązkę ultradźwięków, a aparat przetwarza sygnały w obraz. Obraz widoczny jest na monitorze.

Badanie USG ‒ rodzaje

Wyróżniamy trzy rodzaje badań USG, są to: USG 2D, USG 3D i USG 4D. Czym różnią się poszczególne rodzaje badań USG?

USG 2D

Badanie USG 2D umożliwia uzyskanie obrazu w dwóch wymiarach. Na ekranie urządzenia widzimy ogólny zarys ciała maluszka. (Zazwyczaj jest on czytelny wyłącznie dla lekarza). Na podstawie takiego badania specjalista może ocenić stan narządów wewnętrznych dziecka, na przykład serca, mózgu, żołądka, nerek. USG 2D dostarcza też informacji na temat umiejscowienia łożyska oraz ilości wód płodowych.

USG 3D

Kolejnym rodzajem jest USG 3D. 3D to statyczny obraz w trzech wymiarach. Widzimy tutaj zarys płodu i wnętrza macicy. Obraz jest wyraźniejszy niż przy USG 2D ‒ z łatwością odczytać go mogą także rodzice maluszka.
Dzięki badaniu USG 3D można ocenić powierzchnię zewnętrzną ciała, zobaczyć twarz dziecka, precyzyjnie ocenić budowę narządów i kończyn.

USG 4D

USG 4D to obrazowanie trójwymiarowe w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że możemy obserwować ruchy maluszka, zobaczyć, jak pracuje jego serce. USG 3D pozwala na śledzenie zachowania płodu i dostarcza wielu informacji na temat jego rozwoju.

USG 2D, 3D, 4D ‒ różnice

Podsumujmy więc różnice między opisywanymi powyżej rodzajami USG.

  • USG 2D ‒ obraz w jednej płaszczyźnie, mało wyraźny, często zrozumiały wyłącznie dla lekarza.
  • USG 3D ‒ statyczny obraz w trzech wymiarach, wyraźny, czytelny także dla rodziców.
  • USG 4D ‒ obraz trójwymiarowy, zmieniający się w czasie rzeczywistym, wyraźny, dostarczający szczegółowych informacji na temat rozwoju płodu.

Badanie USG ‒ kiedy jeszcze jest zalecane?

Oczywiście badania USG nie są przeprowadzane wyłącznie u kobiet w ciąży, ale także u pacjentów zmagających się z różnego typu dolegliwościami i chorobami. Wyróżniamy USG:

  • jamy brzusznej,
  • dróg moczowych,
  • układu kostno-mięśniowego,
  • tarczycy.

Na koniec przypominamy wszystkim mamom, jak istotne są badania USG. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu z naszą poradnią. Zapraszamy też pacjentów z Bydgoszczy, potrzebujących badań USG z innych powodów.

Adres

Białe Błota k. Bydgoszczy
ul. Szubińska 87 B

 

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek: 07.00 – 19.00
Sobota - Niedziela: nieczynne