570 000 122 recepcja_cmbb@op.pl

Chirurgia

dr n. med. Włodzimierz Matuszczak

Specjalista chirurg

Możliwe do wykonania przykładowe zabiegi i operacje:

  • kolonoskopia
  • rektoskopia
  • usuwanie żylaków kończyn dolnych
  • usuwanie tłuszczaków, kaszaków, znamion barwnikowych, blizn, tatuaży, wrastających paznokci itp.
  • w zakresie chorób odbytu
  • przepukliny – pępkowa, brzuszna, pachwinowa
  • chorób tarczycy
  • chorób pęcherzyka żółciowego
  • nowotwory jamy brzusznej
  • wszywanie Esperalu

W naszym Centrum Medycznym zajmujemy się także chirurgią. Zespół naszych specjalistów każdego dnia pomaga pacjentom zmagającym się z różnego typu schorzeniami i chorobami.

Czym jest chirurgia?

Chirurgia to dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem operacyjnym. Możemy wyodrębnić jej dwie główne części:

  • ogólną, której zakres obejmuje m.in. zasady gojenia ran i zakażeń, żywienie, postępowanie przedoperacyjne i pooperacyjne, a także pomoc w stanach zagrożenia życia,
  • szczegółową, która dotyczy takich działów narządowych, jak: chirurgia klatki piersiowej, naczyniowej, urologia czy ortopedia.

Czego dotyczy chirurgia ogólna?

Chirurgię można również podzielić ze względu na rodzaje. Wyróżniamy zatem chirurgię twardą i miękką (ogólną).

Chirurgia ogólna związana jest z leczeniem, diagnostyką i operacjami prawie wszystkich narządów ciała, przede wszystkim koncentrując się na schorzeniach przewodu pokarmowego, jamy brzusznej, urazach kończyn oraz chorobach skórnych.

Czym zajmuje się chirurg?

Chirurg ogólny zajmuje się nie tylko leczeniem pacjentów w sytuacjach szczególnie zagrażających ich życiu, lecz także wykonuje mało inwazyjne zabiegi, podczas których stosuje się znieczulenie miejscowe (np. usunięcie kaszaka).

Przykładowe zabiegi przeprowadzane przez chirurga to: usuwanie żylaków kończyn dolnych, pęcherzyka żółciowego, przepuklin (pępkowej, brzusznej, pachwinowej), znamion skórnych (barwnikowych, blizn, tłuszczaków czy kaszaków), wycinanie wyrostka robaczkowego oraz guzów nowotworowych.

Jak przebiega wizyta u chirurga?

Konsultację chirurgiczną można podzielić na dwa główne etapy – wywiad lekarski przeprowadzany z osobą chorą oraz badanie przedmiotowe, czyli dokładną ocenę układów i narządów pacjenta.

W trakcie wywiadu, chirurg zwraca szczególną uwagę na przyczynę zdrowotną będącą podstawą do zgłoszenia się pacjenta na specjalistyczną konsultację. Jedną z najważniejszych poruszanych kwestii są, zatem objawy towarzyszące dolegliwości. Lekarz zadaje pytania dotyczące początków pojawienia się symptomów, ich charakteru oraz czynników wywołujących. Bardzo ważne jest także to, czy chory cierpiał na konkretna przypadłość już wcześniej, czy pojawiła się ona dopiero pierwszy raz.

Podczas badania pacjent nie powinien ukrywać żadnych dolegliwości oraz chorób, na które cierpi, ponieważ mogą one utrudniać leczenie. Warto zabrać ze sobą dokumentację związaną z przebytymi chorobami, zabiegami chirurgicznymi i wcześniejszym leczeniem, ponieważ może to ułatwić rozpoznanie przypadłości. Lekarz przeprowadzi także wywiad rodzinny dotyczący występowania określonych chorób. Informacją, której nie wolno zataić, jest lista zażywanych w ostatnim czasie leków. Jest to szczególnie istotne, ponieważ na tej podstawie chirurg nie tylko może ocenić skuteczność konkretnych produktów oraz ich ewentualny wpływ na zaostrzenie dolegliwości, lecz także w razie planowania zabiegu operacyjnego zaleci ich odstawienie.

Drugim elementem konsultacji chirurgicznej jest badanie przedmiotowe, podczas którego lekarz zwraca uwagę na konkretny obszar ciała, któremu towarzyszą określone dolegliwości. W razie bólów brzucha dokładnemu badaniu zostaje poddana jama brzuszna, natomiast w przypadku problemów skórnych czy żylaków, zmiany zostają ocenione, po to by móc przeprowadzić konieczne badania diagnostyczne oraz dalsze leczenie. Najczęstsze badania uzupełniające zalecane przez lekarza to: morfologia, prześwietlenia wybranej części ciała np. zdjęcia rentgenowskie czy rezonans magnetyczny.

Celem konsultacji chirurgicznej jest stwierdzenie czy dolegliwość, na którą cierpi pacjent, powinna być poddana zabiegowi operacyjnemu. Jeżeli leczenie chirurgiczne jest wymagane, w trakcie wizyty zostanie ustalona data oraz metoda przeprowadzanej operacji. W razie braku konieczności interwencji chirurgicznej, lekarz może umówić się z pacjentem na wizytę kontrolną w przyszłości.

W przypadku jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu.

Adres

Białe Błota k. Bydgoszczy
ul. Szubińska 87 B

 

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek: 07.00 – 19.00
Sobota - Niedziela: nieczynne