570 000 122 recepcja_cmbb@op.pl

O regularnych wizytach w gabinecie ginekologicznym powinna pamiętać każda z kobiet. Badania ginekologiczne, w tym cytologia, dostarczą wielu informacji na temat stanu zdrowia i, jeśli będzie taka potrzeba, umożliwią natychmiastowe podjęcie leczenia. Dziś skupimy się na tytułowej cytologii. Zachęcamy do lektury!

Czym jest cytologia?

Cytologia to ginekologiczne badanie diagnostyczne wykonywane w celach profilaktycznych. Celem badania jest wykrycie wczesnych zmian nowotworowych oraz zakażenia wirusem HPV (wirusem brodawczaka ludzkiego).

Każda z kobiet powinna mieć na uwadze jedną, bardzo ważną rzecz. Rak szyjki macicy może całymi latami rozwijać się bezobjawowo. Nie mamy więc pojęcia, że z naszym zdrowiem coś jest nie tak i nie podejmujemy leczenia. Dzięki cytologii możliwe jest wykrycie zagrożenia we wczesnym stadium, a to w znacznym stopniu zwiększa szanse na odzyskanie zdrowia i mniej inwazyjne leczenie.

Badanie cytologiczne – jak się przygotować?

Przed badaniem cytologicznym należy pamiętać o standardowych czynnościach higienicznych. Kolejne zalecenia to:

  • odstawienie leków dopochwowych, w tym dopochwowych środków antykoncepcyjnych,
  • rezygnacja z tamponów i irygacji (płukania pochwy),
  • rezygnacja ze współżycia ‒ na 2 dni przed badaniem,
  • na 24 godziny przed badaniem nie powinno być przeprowadzane ginekologiczne, przezpochwowe badanie USG.

Kiedy wykonać cytologię?

Pierwsza cytologia powinna odbyć się po ukończeniu 25. roku życia lub po rozpoczęciu współżycia (maksymalnie po upływie 3 lat od pierwszego współżycia).

Zazwyczaj cytologia wykonywana jest co trzy lata, choć w niektórych przypadkach, konieczne są częstsze badania ‒ ma to miejsce u kobiet o osłabionym układzie odpornościowym oraz u nosicielek HPV i HIV.

Na badanie cytologiczne najlepiej umówić się koło 10-14 dnia cyklu ‒ badanie przeprowadzone w takim okresie daje najbardziej miarodajne wyniki.

Na czym polega badanie cytologiczne?

Kobieta zajmuje pozycję na fotelu ginekologicznym. Lekarz ginekolog, za pomocą specjalnej szczoteczki, pobiera rozmaz z tarczy i kanału szyjki macicy. Pobrany materiał wysyłany jest do laboratorium. Na wyniki należy poczekać około 2-3 tygodni.

Prawidłowe wyniki pozwolą na uzyskanie spokoju. Wynik nieprawidłowy nie musi od razu oznaczać raka, może świadczyć o infekcji szyjki macicy ‒ w takim przypadku lekarz zaleci ponowne wykonanie badania. Jeśli u kobiety wykryte zostaną zmiany chorobowe, specjalista skieruje pacjentkę na kolejne badania, między innymi takie, jak biopsja, kolposkopia, typowanie DNA HPV.

Badanie cytologiczne jest niezmiernie ważne, należy o nim pamiętać i regularnie odwiedzać gabinet ginekologiczny.