570 000 122 recepcja_cmbb@op.pl

Skrócenie paznokci. Opiłowane pięt. Nałożenie lakieru w ulubionym kolorze. Na tym zazwyczaj kończy się troska o nasze stopy. Zimą i jesienią, kiedy zakładamy pełne buty, zaniedbujemy nawet takie czynności. Wszystko to sprawia, że nie zauważamy zmian skórnych, infekcji czy przebarwień. A gdy już zauważymy, często nic z tym nie robimy, bądź nie wiemy, do kogo się udać. Właśnie dlatego, dziś skupimy się na pracy specjalisty od stóp, czyli na podologu. Zachęcamy do lektury!

Podolog – czym się zajmuje?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, wielu z nas zapomina o tym, że stopy stanowią podstawę całego ciała i muszą być zdrowe i silne. W razie zauważenia jakichkolwiek, niepokojących zmian, powinniśmy udać się do podologa. Przejdźmy do wyjaśnienia, kim jest podolog.

Podolog nie jest lekarzem. Jest specjalistą zajmującym się profilaktyką, diagnozą i leczeniem zmian skórnych oraz zmian płytki paznokciowej w obrębie kończyn dolnych, lecz czasami także dłoni. Ów specjalista musi posiadać wiedzę z wielu dziedzin, zarówno z dermatologii, jaki i kosmetologii, medycyny czy diabetologii.

Zadaniem podologa jest zdiagnozowanie schorzeń, dobór terapii, omówienie leczenia, przeprowadzenie stosownych zabiegów. W niektórych przypadkach podolog może zalecić wykonanie dodatkowego badania. 

Czym zajmuje się podolog?

Podolog zajmuje się przede wszystkim takimi schorzeniami, jak:

  • wrastające paznokcie
  • odciski
  • infekcje grzybicze i bakteryjne
  • odciski, nagniotki, modzele
  • rekonstrukcja płytki paznokcia
  • paznokcie pogrubione i rurkowane
  • odklejająca się płytka paznokcia
  • i inne problemy ze stopami

Ponadto, ów specjalista udziela porad dotyczących pielęgnacji stóp, zwiększa świadomość na temat chorób kończyn dolnych.

Wizyta u podologa – kiedy warto?

Do podologa powinny udać się osoby, które zauważyły podejrzane zmiany na piętach, paznokciach, podeszwach bądź krawędziach stóp. Z pomocy podologa korzystają także pacjencji cierpiący na reumatyzm i cukrzycę. 

Podsumowanie

Podolog to specjalista od stóp, osoba zajmują się profilaktyką, diagnozą oraz leczeniem schorzeń stóp. Do podologa powinny udać się osoby zmagające się z takimi schorzeniami, jak wrastający paznokieć, bakteryjne i grzybicze infekcje skóry stóp bądź paznokci, nagniotki, modzele i inne zmiany w obrębie stopy. Zawodu podologa nie zaliczamy do zawodów medycznych.