570 000 122 recepcja_cmbb@op.pl

Od około 3 do 12% kobiet w ciąży zmaga się z cukrzycą ciążową. W przypadku zdiagnozowania takiego schorzenia konieczne są prawidłowa kontrola glikemii oraz stosowanie się do zaleceń specjalisty. Zignorowanie problemu, brak leczenia mogą mieć poważne konsekwencje – zarówno dla zdrowia dziecka, jak i matki. Dziś nieco przybliżymy temat. Czym jest cukrzyca ciążowa? Jakie są jej przyczyny i objawy?

Czym jest cukrzyca ciążowa?

Cukrzyca ciążowa to rozpoznane podczas ciąży schorzenie, polegające na braku tolerancji węglowodanów, a co za tym idzie, wzroście poziomu glukozy we krwi.

Zdiagnozowanie na początku ciąży podwyższonego poziomu glukozy we krwi może świadczyć o cukrzycy typu 2, która nie była rozpoznana przed ciążą lub o cukrzycy typu 1, która zaczęła rozwijać się w czasie ciąży.

Cukrzyca ciążowa – objawy

Do czynników, które mogą świadczyć o cukrzycy ciążowej, zaliczamy: większe pragnienie, senność, osłabienie, wzmożone oddawanie moczu. Zazwyczaj jednak cukrzyca ciążowa rozwija się bezobjawowo. Aby potwierdzić lub wykluczyć omawiane schorzenie, konieczne jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych, a mówiąc dokładniej, wykonanie testu doustnego obciążenia glukozą. Test wykonuje każda kobieta w ciąży – między 24. a 28. tygodniem. Jeśli przyszła mama znajduje się w grupie ryzyka, lekarz może zlecić wcześniejsze wykonanie testu.

Przyczyny cukrzycy ciążowej

Przyczyną cukrzycy ciążowej jest wzrost stężenia następujących hormonów:

  • progesteron
  • estrogen
  • laktogen łożyskowy
  • prolaktyna

Wspomniane powyżej hormony blokują działanie insuliny, przez co poziom glukozy we krwi wzrasta.

Cukrzyca ciążowa – czynniki ryzyka

Wśród czynników, które zwiększają ryzyko cukrzycy ciążowej znajdują się:

  • cukrzyca ciążowa we wcześniejszych ciążach,
  • nadwaga lub otyłość,
  • wiek kobiety powyżej 35 lat,
  • urodzenie dziecka z wadą rozwojową lub dziecka o wadze powyżej 4 kg,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zespół policystycznych jajników.

Zdarzają się jednak przypadki, gdy u kobiet, u których nie stwierdzono żadnych czynników ryzyka, występuje cukrzyca ciążowa.

Cukrzyca ciążowa to stan objawiający się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi. Konsekwencje braku leczenia powyższego schorzenia to: przedwczesny poród, makrosomia, wady u dziecka. W niektórych przypadkach może dojść do zgonu wewnątrzmacicznego. W celu zdiagnozowania cukrzycy przeprowadza się badania poziomu glukozy we krwi. Testy wykonuje się na czczo, w godzinach porannych.