570 000 122 recepcja_cmbb@op.pl

Cytologia Bydgoszcz

Cytologia to jedno z podstawowych badań profilaktycznych raka szyjki macicy. Wymaz wykonuje się w celu wykrycia zmian nowotworowych we wczesnym stadium rozwoju. Dzięki temu możliwe jest szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia oraz uratowanie życia pacjentki. Badanie cytologiczne pomaga zapobiec nawet 80% przypadków raka szyjki macicy w stadium inwazyjnym.

Badanie cytologiczne – jak przebiega?

W trakcie badania kobieta siada na fotelu ginekologicznym. Lekarz zakłada do pochwy wziernik i specjalną szczoteczką pobiera wydzielinę z komórkami błony śluzowej z nabłonka szyjki macicy. Aby wynik był jak najbardziej wiarygodny, rozmaz pobiera się zarówno z tarczy, jak i z kanału szyjki macicy. Próbki umieszcza się na szkiełku i utrwala odczynnikiem bądź umieszcza w specjalnym pojemniku z podłożem płynnym. Następnie materiał przesyłany jest do laboratorium, w którym cytolog sprawdza budowę i kształt komórek.

Cytologia – kiedy wykonać badanie?

Cytologię powinno się wykonać pierwszy raz w wieku 20-25 lat lub po rozpoczęciu współżycia. Badanie cytologiczne z dodatkowym testem pozwala stwierdzić zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Jak przygotować się do badania cytologicznego?

Na wizytę u ginekologa najlepiej umówić się nie później niż 4 dni przed menstruacją i co najmniej 4 dni po zakończeniu miesiączki. Aby wyniki cytologii były wiarygodne, należy odpowiednio przygotować się do badania. Zaleca się:

  • odczekać około 4 dni w przypadku stosowania jakichkolwiek środków dopochwowych (antykoncepcyjnych bądź leczniczych),
  • zrezygnować ze współżycia na 24 godziny przed badaniem,
  • nie poddawać się przezpochwowemu badaniu ultrasonograficznemu 24 godziny przed cytologią.

W przypadku infekcji intymnej, badanie powinno się przeprowadzić po wyleczeniu schorzenia.

Serdecznie zachęcamy do skorzystania z usług naszej poradni ginekologicznej. W razie jakichkolwiek pytań, służymy pomocą.

Adres

Białe Błota k. Bydgoszczy
ul. Szubińska 87 B

 

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek: 07.00 – 19.00
Sobota - Niedziela: nieczynne