570 000 122 recepcja_cmbb@op.pl

Diabetologia

dr n. med. Sławomir Badurek

specjalista diabetolog

Od ponad 20 lat zajmuje się leczeniem pacjentów z różnymi typami cukrzycy w praktyce szpitalnej i ambulatoryjnej. Ma m. in. doświadczenie w prowadzeniu chorych na cukrzycę z powikłaniami kardiologicznymi, chorobami nerek, leczonych osobistą pompą insulinową i kobiet z cukrzycą ciążową, Pracując od początku kariery zawodowej na szerokoprofilowym, wielospecjalistycznym szpitalnym oddziale internistycznym zdobył duże doświadczenie w leczeniu chorych z problemami z zakresu chorób wewnętrznych.

W latach 1993-1993 związany zawodowo z Kliniką Alergologii i Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Bydgoszczy.  Od 1996 roku pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu – w Oddziale Chorób Wewnętrznych, a od 2008 roku w Oddziale Klinicznym Nefrologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych. Jest autorem wysoko ocenianej, nowatorskiej pracy doktorskiej z zakresu nefrologii. Od wielu lat aktywnie uczestniczy w pracach towarzystw naukowych. Jest członkiem Towarzystwa Internistów Polskich (przez dwie kadencje był w zarządzie Oddziału Bydgosko-Toruńskiego) oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Opublikował kilkadziesiąt prac naukowych z zakresu diabetologii, nefrologii i chorób wewnętrznych. Ukończył studia podyplomowe z zakresu organizacji i zarządzania w ochronie zdrowia. Jednym z głównych zainteresowań zawodowych doktora Sławomira Badurka jest leczenie otyłości z zastosowaniem autorskich metod. Członek Rady Naukowej Fundacji „WIEMY, CO JEMY”.

Autor wielu artykułów i materiałów edukacyjnych dla chorych na cukrzycę, współautor monografii naukowej na temat leczenia cukrzycy u osób starszych, autor książki popularnonaukowej na temat radzenia sobie ze stresem. Ceniony przez pacjentów i lekarzy wykładowca. W ramach działalności społecznej, we współpracy z toruńskim Oddziałem Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz miejscowym Kołem Polskiego Związku Niewidomych przygotował i wygłosił wiele wykładów na temat cukrzycy dla chorych dotkniętych kalectwem fizycznym, spowodowanym przez powikłania cukrzycy i chorób towarzyszących. Między innymi za tę działalność został wyróżniony Honorową Odznaką Zasłużonego dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Zainteresowania pozamedyczne – muzyka klasyczna, jazz, literatura piękna i faktu, fotografia artystyczna.

diabetolog Sławomir Badurek

Diabetologia Bydgoszcz

Cukrzyca określana jest mianem jednej z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. To schorzenie nieuleczalne, mające przewlekły charakter, charakteryzujące się zbyt wysokim poziomem cukru we krwi (hiperglikemia), spowodowanym problemami z wydzielaniem lub działaniem insuliny. Podjęcie odpowiedniego leczenia jest niezwykle ważne, ponieważ zapobiega groźnym konsekwencjom choroby, minimalizuje jej destrukcyjne działanie na organizm, a przy tym polepsza komfort życia pacjentów. Diabetologia to dziedzina medycyny skoncentrowana na leczeniu cukrzycy oraz innych chorób związanych z zaburzeniami stężenia glukozy we krwi.

diabetologia

Diabetolog – czym się zajmuje?

Diabetolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem cukrzycy, jej powikłań oraz chorób metabolicznych. Specjalista rozpoznaje typ cukrzycy i rodzaj zaburzenia związanego z nieprawidłową gospodarką węglowodanową. Na podstawie wielu czynników, takich jak wiek pacjenta, prowadzony przez niego styl życia (aktywność fizyczna, nawyki żywieniowe), typologia choroby czy schorzenia towarzyszące dobiera odpowiednią terapię. Leczenie polega nie tylko na regularnej samokontroli cukru we krwi (glikemii), insulinoterapii (dopasowanie dawek insuliny do poziomu glukozy, rodzaju i ilości spożywanego jedzenia), farmakoterapii, lecz także na prawidłowym odżywianiu i aktywności ruchowej.

Ponadto diabetolog uczy pacjenta jak posługiwać się glukometrem i urządzeniem do podawania insuliny. W razie wystąpienia jakichkolwiek powikłań związanych z cukrzycą, kieruje do właściwego specjalisty. Kieruje również pacjentów chorych na cukrzycę do zabiegów chirurgicznych.

Diabetolog – jakie choroby leczy?

 

Diabetolog zajmuje się leczeniem następujących chorób i zaburzeń:

 • cukrzyca typu 1 – najczęściej dotyka osoby młode, spowodowana jest niszczeniem komórek trzustki odpowiedzialnych za produkcję insuliny, na skutek czego może dojść do całkowitego zahamowania jej produkcji
 • cukrzyca typu 2 – jest to choroba dziedziczna, która rozwija się latami (jej objawy nasilają się stopniowo), najczęściej występuje u osób po 30. roku życia
 • cukrzyca ciążowa – to stan hiperglikemiczny, który pojawia się u zdrowych kobiet podczas ciąży,
 • cukrzyca wtórna – na przykład cukrzyca typu MODY, LADA, noworodkowa
 • hiperglikemia – czasowy wzrost stężenia glukozy we krwi powyżej górnej granicy normy
 • hipoglikemia (niedocukrzenie) – niski poziom cukru we krwi
 • insulinooporność – to zaburzenie homeostazy glukozy, objawiające się zmniejszoną wrażliwością na insulinę, może prowadzić do stanu przedcukrzycowego lub rozwoju cukrzycy typu 2.
diabetologia

Cukrzyca – objawy

W zależności od typu cukrzycy, objawy choroby będą się różnić. Najczęściej wymieniane symptomy schorzenia to:

 • senność
 • zmęczenie
 • problemy z koncentracją
 • częste oddawanie moczu
 • utrata kilogramów
 • suchość w ustach
 • uczucie częstego pragnienia
 • problemy z widzeniem.
diabetologia

Kiedy udać się do diabetologa?

Na wizytę do diabetologa należy się umówić, gdy wyniki wskazują niewłaściwy poziom glukozy we krwi. Diagnostykę cukrzycy należy przeprowadzić u ginekologa-położnika również w trakcie ciąży, ponieważ wskutek zmian hormonalnych istnieje ryzyko pojawienia się cukrzycy ciążowej. Nieleczona choroba może zagrać zdrowiu i życiu dziecka.

Adres

Białe Błota k. Bydgoszczy
ul. Szubińska 87 B

 

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek: 07.00 – 19.00
Sobota - Niedziela: nieczynne