Ginekologia
Położnictwo
Dr n. med. Grzegorz Szymczak
USG 3/4D
Usługi z zakresu chorób kobiecych i położnictwa oraz USG ginekologiczne i położnicze są świadczone przez dr Grzegorza Szymczaka.
Dr n. med. Grzegorz Szymczak jest specjalistą II stopnia w ginekologii i położnictwie z aktualnym polskim i angielskim prawem wykonywania zawodu. Pracuje w państwowej oraz prywatnej służbie zdrowia na terenie Polski oraz Wielkiej Brytanii. Obszarem jego szczególnych zainteresowań jest ultrasonografia. Odbył wiele szkoleń i kursów w Polsce i za granicą.
Zapewnia fachową i kompleksową diagnostykę i terapię schorzeń kobiecych.
Delikatność, życzliwość, dyskrecja oraz profesjonalizm w działaniu – tego możesz od nas oczekiwać.
Twoje zadowolenie jest podstawą naszego działania. Jesteśmy, by pomóc.
Zapraszam do odwiedzenia mojej strony: www.ginekolog.bydgoszcz.eu
Zapraszamy!

Ginekologia i położnictwo są ze sobą ściśle powiązane ‒ obie dziedziny skupiają się na układzie płciowym kobiet, przebiegu ciąży, porodu i połogu.
Ginekolog zajmuje się anatomią, funkcjonowaniem i patologiami narządów płciowych kobiet. Do zadań wspomnianego specjalisty należą profilaktyka, diagnoza oraz leczenie schorzeń układu płciowego, między innymi pochwy i sromu, macicy, jajowodów, jajników, a także piersi. Ów lekarz zajmuje się również doborem antykoncepcji, problemami z nieregularnymi bądź bolesnymi miesiączkami, problemami z zajściem w ciążę. Wśród leczonych przez ginekologa chorób wymienić możemy takie, jak:
- nadżerka szyjki macicy
- mięśniaki macicy
- torbiel jajnika
- zapalenie przydatków
- infekcje pochwy
- endometrioza
Wśród najczęstszych badań ginekologicznych wymienić możemy USG dopochwowe, cytologię, USG sutka, laparoskopię i inne.
Jak juz wspomnieliśmy powyżej, praca ginekologa jest ściśle związana z położnictwem. Ginekolog może odebrać poród, opiekuje się kobietami, które planują ciążę, kobietami w ciąży, w połogu. Ginekolog przeprowadza też badania, dzięki którym otrzymujemy informacje na temat rozwoju płodu.
Jak wygląda wizyta u ginekologa-położnika?
Konsultacja ginekologiczna rozpoczyna się od wywiadu medycznego, specjalista zapyta o przebyte ciąże, porody i poronienia, miesiączki, ewentualne dolegliwości. Następnie przeprowadzane jest właściwe badanie ginekologiczne. Pacjentka siada na fotelu ginekologicznym, specjalista ocenia stan narządów zewnętrznych i wykonuje badanie dwuręczne.
Specjalista może także zlecić wykonanie badań dodatkowych, między innymi takich jak morfologia krwi.
Ciąża a wizyta u ginekologa
Okresem, w którym kobieta często odwiedza gabinet ginekologa-położnika jest ciąża. Jakie badania przeprowadzane są na poszczególnych etapach ciąży?
- Do 10 tygodnia ciąży ‒ pierwsza wizyta powinna odbyć się przed 10 tygodniem ciąży. Podczas takiej konsultacji lekarz wykonuje standardowe badanie ginekologiczne, przeprowadza także USG dróg rodnych metodą dopochwową (takie badanie umożliwia potwierdzenie zapłodnienia oraz wykluczenie ciąży pozamacicznej). Wykonywane są także badanie pH pochwy, morfologia i cytologia, badanie w kierunki wirusa HIV, badanie w kierunku HCV.
- 11-13 tydzień ciąży ‒ we wspominanym okresie specjalista wykonuje pierwsze obowiązkowe USG (tak zwane genetyczne), badanie przeprowadzane jest przez powłoki brzuszne. Przeprowadzane są także pomiar ciśnienia tętniczego oraz pomiar masy ciała.
- 15-20 tydzień ciąży ‒ badanie ginekologiczne, pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała.
- 18-22 tydzień ciąży ‒ przeprowadzane jest drugie, obowiązkowe badanie USG. Badanie umożliwia ocenię poszczególnych narządów zewnętrznych i wewnętrznych dziecka.
- 21-26 tydzień ciąży ‒ przeprowadzane jest badanie ginekologiczne.
- 28-32 tydzień ciąży ‒ trzecie obowiązkowe badanie USG, ocena rozwoju i położenia płodu.
- 33-40 tydzień ciąży ‒ badanie ginekologiczne, badanie położnicze.
O regularnych wizytach u ginekologa powinny pamiętać nie tylko panie spodziewające się dziecka, ale każda z kobiet, bez względu na wiek.
W razie jakichkolwiek pytań, zachęcamy do kontaktu, z przyjemnością udzielimy szczegółowych informacji.
Adres
Białe Błota k. Bydgoszczy
ul. Szubińska 87 B
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 07.00 – 19.00
Sobota - Niedziela: nieczynne
Kontakt
tel: 52 320 37 80
tel: 570 000 122
e-mail: recepcja_cmbb@op.pl