570 000 122 recepcja_cmbb@op.pl

USG

Badanie USG to nieinwazyjna, bezpieczna metoda diagnostyki obrazowej. USG dostarcza informacji dotyczących wielkości, położenia oraz struktury poszczególnych narządów, umożliwia wykrycie guzów, włókniaków czy zmian nowotworowych. Dzięki temu możliwe jest postawienie diagnozy i zaplanowanie leczenia.

USG to także jedno z podstawowych badań wykonywanych u kobiet w ciąży ‒ pozwala na ocenę rozwoju i budowy płodu.

Na czym polega badanie USG? 

Badanie USG może być przeprowadzone u osób w różnym wieku, w tym także u dzieci. Wykorzystywane są tutaj fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Specjalista przykłada głowicę urządzenia do badanego obszaru. Badany obszar widoczny jest na monitorze urządzenia.

USG w ciąży ‒ 2D, 3D, 4D

Jak już wspominaliśmy powyżej, USG to rutynowe badane kobiet w ciąży. Ultrasonografia dostarcza ważnych informacji, dotyczących kształtu serca, mózgu, nerek, pęcherza moczowego, żołądka i innych narządów płodu, jego rozwoju i budowy anatomicznej.

Wyróżniamy badanie USG 2D, USG 3D oraz USG 4D ‒ czym różnią się wspomniane rodzaje?

USG 2D

USG 2D pozwala na uzyskanie obrazu dwuwymiarowego (w jednej płaszczyźnie). Widzimy tutaj wnętrze macicy i delikatny zarys płodu, w tym narządów wewnętrznych. Dla rodziców taki widok jest dość trudny w interpretacji, zazwyczaj czytelny jest wyłączne dla lekarza.

USG 3D

USG 3D to bardziej szczegółowe badanie. Uzyskujemy obraz w trzech płaszczyznach ‒ dziecko widoczne jest jako nieruchoma bryła. USG 3D pozwala dostrzec twarz dziecka, jego rączki oraz nóżki. Możemy dokładnie obejrzeć płód.

USG 4D

USG 4D to obrazowanie trójwymiarowe w czasie rzeczywistym, które pozwala na szczegółową obserwację maluszka, jego anatomii. Różnicę między USB 3D i 4D stanowi jeden parametr, jest nim rejestracja ruchów płodu. W przypadku USG 4D możemy zobaczyć, jak maluch się obraca, jaka jej jego mimika itp.

Rodzaje badań USG

Z badań USG korzystają także pacjenci zmagający się z różnymi dolegliwościami. Wyróżniamy:

  • USG jamy brzusznej ‒ to jedno z najczęściej wykonywanych badań USG. Pozwala na ocenę stanu takich narządów, jak wątroba, nerki, trzustka, pęcherz moczowy, śledziona, pęcherzyk żółciowy. Wskazania do USG jamy brzusznej to między innymi podejrzenie chorób wątroby, nerek, trzustki, a także gwałtowny spadek masy ciała, problemy trawienne.
  • USG tarczycy ‒ USG wykonywane jest w przypadku ryzyka występowania niedoczynności lub nadczynności tarczycy bądź stanów zapalnych.
  • USG dróg moczowych ‒ wykonywane przede wszystkim w przypadku krwiomoczu, problemów ze swobodnym oddawaniem moczu.
  • USG układu kostno-mięśniowego ‒ umożliwia cenę stanu więzadeł, stawów (kolanowego, barkowego, łokciowego, biodrowego, skokowego), mięśni, tkanek. Przeprowadzane jest w przypadku dolegliwości bólowych, przy ograniczeniach wyprostu lub zgięcia kończyny, w celu oceny efektów leczenia operacyjnego.

 

Badanie USG ‒ przygotowania

Badanie USG nie wymaga specjalnych przygotowań. W niektórych przypadkach lekarz może jednak udzielić konkretnych zaleceń.

Do USG jamy brzusznej pacjent powinien przystąpić na czczo. Na około 2 dni przed badaniem należy też wykluczyć z diety pokarmy powodujące wzdęcia. Przed badaniem USG miednicy należy wypić sporą ilość płynów ‒ tak, by odczuwać przynajmniej delikatne parcie na pęcherz.

W przypadku jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu z naszym centrum medycznym, udzielimy szczegółowych informacji. 

Adres

Białe Błota k. Bydgoszczy
ul. Szubińska 87 B

 

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek: 07.00 – 19.00
Sobota - Niedziela: nieczynne