570 000 122 recepcja_cmbb@op.pl

Cytologia

Cytologia to bardzo ważne ginekologiczne badanie diagnostyczne. Badanie, które może ocalić zdrowie, a nawet życie kobiety. Dlaczego jest to tak istotna procedura?

Cytologia umożliwia wykrycie stanów przednowotworowych lub nowotworowych jeszcze przed wystąpieniem objawów. W razie wykrycia choroby, kobieta może rozpocząć leczenie, a tym samym ocalić swoje zdrowie, a nawet życie. Wczesne wykrycie raka szyjki macicy daje duże szanse na wyleczenie. Wynik ujemny pod kątem zmian śródnabłonkowych lub raka to natomiast poczucie spokoju.

Jak wygląda badanie cytologiczne?

Badanie cytologiczne polega na pobraniu rozmazu z tarczy i kanału szyjki macicy. Lekarz ginekolog pobiera rozmaz za pomocą specjalnej szczoteczki. Pobrany materiał jest przesyłany do laboratorium.

Badanie cytologiczne – kiedy wykonać? jak się przygotować?

Badanie należy wykonać po rozpoczęciu współżycia, ale nie później niż po ukończeniu 25. roku życia. Cytologia nie powinna odbywać się podczas miesiączki. Na wizytę u ginekologa najlepiej umówić się nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki i co najmniej 4 dni po zakończeniu ostatniej miesiączki.

Jak należy przygotować się do badania cytologicznego?

  • Rezygnacja ze współżycia ‒ 24 godziny przed badaniem.
  • Odstawienie leków dopochwowych, w tym środków antykoncepcyjnych ‒ 4 dni przed badaniem.
  • Rezygnacja z przezpochwowych badań ultrasonograficznych ‒ 24 godziny przed cytologią. 

Wyniki cytologii

Na wyniki badania cytologicznego trzeba poczekać około 2-3 tygodni. Przez wiele lat wyniki były przedstawiane w 5-stopniowej skali Papanicolaou ‒ taką metodę uznano jednak za niewystarczającą. Wspomnianą skalę zastąpiono opisowym systemem Bethesda (The Bethesda System, TBS). Ów system uwzględnia między innymi typ preparatu (cytologia konwencjonalna lub płynna), jakość rozmazu, zmiany śródnabłonkowe.

Wynik nieprawidłowy nie zawsze musi być związany z nowotworem, czasem jest to infekcja szyjki macicy. Jeśli jednak zmiany nowotworowe zostaną wykryte, najczęściej zaleca się wykonanie kolejnych badań: kolposkopii, biopsji, typowania DNA HPV.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu z naszą poradnią ginekologiczną.

Adres

Białe Błota k. Bydgoszczy
ul. Szubińska 87 B

 

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek: 07.00 – 19.00
Sobota - Niedziela: nieczynne