KTG
KTG (kardiotokografia) to jedno w podstawowych badań wykonywanych u kobiet pod koniec ciąży oraz podczas porodu. Parametrami określanymi w czasie badania są: częstość uderzeń serca płodu, czynności skurczowe macicy oraz zależność obu wspomnianych parametrów.
Informacje na temat częstości uderzeń serca płodu uzyskujemy dzięki obserwacji średniej częstości uderzeń akcji serca w ciągu minimum 10 minut. Norma wynosi od 110 do 160-170 uderzeń na minutę (normokardia). W przypadku mniejszej liczby uderzeń niż 110 na minutę, mówimy o bradykardii, przy większej liczbie niż 170 o tachykardii.

Na czym polega badanie KTG?
Na czas badania kobieta przyjmuje wygodną pozycję ‒ najczęściej leżącą na lewym boku. Do brzucha przykładane są dwie głowice (mocowane są one specjalnymi pasami). Miejsca, do których przyłożone będą głowice, smarowane są żelem do USG.
Głowice podłączone są do kardiografu, a każda z nich odpowiada za inny pomiar, są to:
- kardiografia – monitorowanie czynności serca płodu,
- tokografia – monitorowanie czynności macicy.
Sygnały odbierane z głowic są widoczne na ekranie monitora. Zapis z badania jest drukowany i interpretowany przez lekarza.
Kardiotokografia – kiedy jest wykonywana?
Kardiotokografia wykonywana jest w trzecim trymestrze ciąży oraz w momencie porodu. W niektórych przypadkach może pojawić się konieczność dodatkowego badania.
Wskazania do dodatkowego KTG stanowią:
- niewyczuwalne lub zmniejszone ruchy płodu
- krwawienie z pochwy
- wady serca u płodu
- nadciśnienie tętnicze kobiety
- ryzyko zatrucia ciążowego.
W razie jakichkolwiek pytań dotyczących badania KTG zachęcamy do kontaktu z naszą przychodnią ginekologiczną. Nasz specjalista udzieli szczegółowych informacji.
Adres
Białe Błota k. Bydgoszczy
ul. Szubińska 87 B
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 07.00 – 19.00
Sobota - Niedziela: nieczynne
Kontakt
tel: 52 320 37 80
tel: 570 000 122
e-mail: recepcja_cmbb@op.pl