570 000 122 recepcja_cmbb@op.pl

Testy prenatalne

Testy prenatalne umożliwiają określenie ryzyka wystąpienia u dziecka wad genetycznych i rozwojowych. Skuteczność testów to ponad 95%. Po otrzymaniu wyników rodzice mogą więc odetchnąć z ulgą lub przygotować się na przyjęcie malucha, który będzie miał specjalne potrzeby. Potwierdzenie wad i chorób umożliwi także zaplanowanie odpowiedniego leczenia. 

Rodzaje testów prenatalnych 

Wyróżniamy inwazyjne i nieinwazyjne testy prenatalne. W przypadku nieinwazyjnych testów prenatalnych konieczne jest pobranie próbki krwi matki (w osoczu znajduje się materiał genetyczny dziecka). Pobrana próbka przekazywana jest do laboratorium. 

Jeśli wynik testu nie wykaże niczego niepokojącego, nie ma potrzeby wykonywania testów inwazyjnych. 

Testy prenatalne SANCO / NIFTY

SANCO i NIFTY to nieinwazyjne, bezpieczne testy, które można wykonać od 10 do 24 tygodnia ciąży. Testy umożliwiają weryfikację liczby i struktury wszystkich par chromosomów, dostarczają informacji na temat ewentualnych uszkodzeń. Dzięki temu możliwe jest potwierdzenie lub wykluczenie występowania u dziecka zespołów Patau, Edwardsa, Downa, Turnera, Klinefeltera. 

Wśród innych, nieinwazyjnych testów prenatalnych wymienić możemy test podwójny oraz test potrójny. 

Inwazyjne testy prenatalne 

Jeśli wynik nieinwazyjnych testów prenatalnych jest niepokojący, najczęściej wykonuje się testy inwazyjne. W przypadku testów inwazyjnych występuje ryzyko powikłań. Testy inwazyjne to biopsja kosmówki, amniopunkcja, kordocenteza. 

  • Biopsja kosmówki ‒ test przeprowadzany między 11. a 14 tygodniem ciąży, polega na pobraniu części kosmówki z przedniej ściany brzucha bądź przez macicę.
  • Amniopunkcja ‒ test wykonywany między 15. a 20. tygodniem ciąży, pobierana jest tutaj próbka płynu owodniowego.
  • Kordocenteza – przeprowadzana po 20. tygodniu ciąży, polega na pobraniu przez lekarza krwi pępowinowej. 

W razie pytań zachęcamy do kontaktu z naszą poradnią ginekologiczną. Udzielimy szczegółowych informacji. 

Adres

Białe Błota k. Bydgoszczy
ul. Szubińska 87 B

 

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek: 07.00 – 19.00
Sobota - Niedziela: nieczynne