Interna
dr n. med. Sławomir Badurek
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Od ponad 20 lat zajmuje się leczeniem pacjentów z różnymi typami cukrzycy w praktyce szpitalnej i ambulatoryjnej. Ma m. in. doświadczenie w prowadzeniu chorych na cukrzycę z powikłaniami kardiologicznymi, chorobami nerek, leczonych osobistą pompą insulinową i kobiet z cukrzycą ciążową, Pracując od początku kariery zawodowej na szerokoprofilowym, wielospecjalistycznym szpitalnym oddziale internistycznym zdobył duże doświadczenie w leczeniu chorych z problemami z zakresu chorób wewnętrznych.

W latach 1993-1993 związany zawodowo z Kliniką Alergologii i Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Bydgoszczy. Od 1996 roku pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu – w Oddziale Chorób Wewnętrznych, a od 2008 roku w Oddziale Klinicznym Nefrologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych. Jest autorem wysoko ocenianej, nowatorskiej pracy doktorskiej z zakresu nefrologii. Od wielu lat aktywnie uczestniczy w pracach towarzystw naukowych. Jest członkiem Towarzystwa Internistów Polskich (przez dwie kadencje był w zarządzie Oddziału Bydgosko-Toruńskiego) oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Opublikował kilkadziesiąt prac naukowych z zakresu diabetologii, nefrologii i chorób wewnętrznych. Ukończył studia podyplomowe z zakresu organizacji i zarządzania w ochronie zdrowia. Jednym z głównych zainteresowań zawodowych doktora Sławomira Badurka jest leczenie otyłości z zastosowaniem autorskich metod. Członek Rady Naukowej Fundacji „WIEMY, CO JEMY”.
Autor wielu artykułów i materiałów edukacyjnych dla chorych na cukrzycę, współautor monografii naukowej na temat leczenia cukrzycy u osób starszych, autor książki popularnonaukowej na temat radzenia sobie ze stresem. Ceniony przez pacjentów i lekarzy wykładowca. W ramach działalności społecznej, we współpracy z toruńskim Oddziałem Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz miejscowym Kołem Polskiego Związku Niewidomych przygotował i wygłosił wiele wykładów na temat cukrzycy dla chorych dotkniętych kalectwem fizycznym, spowodowanym przez powikłania cukrzycy i chorób towarzyszących. Między innymi za tę działalność został wyróżniony Honorową Odznaką Zasłużonego dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
Zainteresowania pozamedyczne – muzyka klasyczna, jazz, literatura piękna i faktu, fotografia artystyczna.
Co to jest interna?
Interna to dział medycyny koncentrujący się na schorzeniach i chorobach narządów oraz układów wewnętrznych. Lekarzem omawianej specjalizacji jest internista.
Czym się zajmuje lekarz internista?
Lekarz internista zajmuje się diagnozą oraz leczeniem chorób wewnętrznych. Konsultacja rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem ‒ pytania dotyczą dolegliwości, stanu zdrowia, przebytych chorób, obciążenia genetycznego, diety, przyjmowanych leków. Po zakończonym wywiadzie przeprowadzane są:
- badanie palpacyjne (ocena wielkości narządów, napięcia powłok, poszukiwanie zmian patologicznych zarówno w obrębie skóry, jak i tkanki podskórnej czy jamy brzusznej),
- osłuchiwanie,
- opukiwanie,
- badanie wzrokowe (oglądanie skóry itd.).
Na tej podstawie internista diagnozuje problem i omawia leczenie. Jeśli jest taka konieczność, przepisuje leki, kieruje pacjenta na dodatkowe badania, na przykład takie jak:
- kolonoskopia,
- gastroskopia,
- morfologia krwi,
- USG jamy brzusznej,
- RTG klatki piersiowej,
- badania kardiologiczne (ECHO serca, EKG itd.)
Internista zajmuje się także profilaktyką, kontrolą przebiegu chorób przewlekłych, kwalifikuje do szczepień, wystawia skierowanie na rehabilitację czy hospitalizację.
Internista – jakie choroby leczy?
Internista diagnozuje i leczy choroby układu krążenia, oddechowego, odpornościowego, moczowego, pokarmowego, kostno-stawowego, schorzenia tarczycy, metaboliczne, mające podłoże alergiczne, są to między innymi:
- zaburzenie rytmu serca,
- nadciśnienie tętnicze,
- niedociśnienie tętnicze,
- miażdżyca,
- zakrzepica,
- zapalenie mięśnia sercowego,
- astma oskrzelowa,
- zapalenie płuc,
- gruźlica,
- przewlekła obturacyjna choroba płuc,
- przewlekła choroba nerek,
- zapalenie pęcherza moczowego,
- osteoporoza,
- cukrzyca i zespół stopy cukrzycowej,
- nadczynność i niedoczynność tarczycy,
- choroba wrzodowa,
- choroby wątroby, żołądka, jelit, trzustki, przełyku itd.,
- anemia,
- zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów.
Kiedy udać się do internisty?
Najczęściej do internisty zgłaszają się pacjenci, którzy odczuwają takie dolegliwości, jak:
- ból głowy,
- problemy z koncentracją,
- zaburzenia pamięci,
- problemy kardiologiczne, takie jak kołatanie serca czy nadciśnienie,
- bóle mięśni lub stawów,
- infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych,
- zmęczenie,
- senność,
- bezsenność,
- problemy z układem pokarmowym.
Adres
Białe Błota k. Bydgoszczy
ul. Szubińska 87 B
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 07.00 – 19.00
Sobota - Niedziela: nieczynne
Kontakt
tel: 52 320 37 80
tel: 570 000 122
e-mail: recepcja_cmbb@op.pl