570 000 122 recepcja_cmbb@op.pl

Lekarz medycyny pracy to specjalista zajmujący się sprawdzaniem stanu zdrowia pracowników różnych branż. Kiedy trzeba udać się do wspomnianego specjalisty? Jakie rodzaje badań u lekarza medycyny pracy wyróżniamy? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!

Czym zajmuje się lekarz medycyny pracy?

Medycyna pracy to dziedzina zajmująca się kontrolą stanu zdrowia pracowników. Lekarz medycyny pracy sprawdza, czy pracownik jest zdolny do wykonywania pracy na konkretnym stanowisku, weryfikuje czy nie istnieją przeciwwskazania, do rozpoczęcia pracy w danym zawodzie.

Zadaniem lekarza jest także wykrywanie zagrożeń zdrowotnych, które mogą występować w konkretnych miejscach i na konkretnych stanowiskach pracy.

Skierowanie na wizytę u lekarza medycyny pracy

Skierowanie na badania medycyny pracy wystawia pracodawca. Taki dokument powinien być przygotowany w dwóch egzemplarzach ‒ jeden dla pracodawcy i drugi dla pracownika. Pracownik udaje się do lekarza w godzinach pracy. Odmowa wykonania badań może skutkować zwolnieniem bez okresu wypowiedzenia.

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza medycyny pracy?

Zgodnie z Art. 211 pkt. 5 Kodeksu pracy każdy pracownik powinien poddawać się wstępnym, kontrolnym, okresowym badaniom lekarskim.

Wykonanie badań medycyny pracy jest obowiązkowe w takich przypadkach, jak:

  • rozpoczęcie pracy w nowym miejscu
  • zmiana stanowiska u tego samego pracodawcy
  • utrata ważności poprzedniego zaświadczenia lekarskiego
  • powrót ze zwolnienia lekarskiego, które trwało więcej niż 30 dni.

Jak często wykonywać badania okresowe?

Co jaki czas konieczna jest wizyta u lekarza medycyny pracy?

  • co 2 lata ‒ co dwa lata badania powinni wykonywać pracownicy narażeni na wdychanie szkodliwych substancji
  • co 3 lata ‒ badania okresowe co trzy lata są konieczne, jeśli w miejscu pracy panuje gorący mikroklimat
  • co 4 lata ‒ jeśli praca wykonywana jest za pomocą komputera
  • co 5 lat ‒ w pozostałych przypadkach

Kiedy trzeba poddać się badaniom kontrolnym?

W niektórych sytuacjach pracownik może otrzymać skierowanie na badania kontrolne. Badania kontrolne mogą być konieczne w sytuacji, gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim przez okres dłuższy niż 30 dni.

Podsumowanie

Wizyty u lekarza medycyny pracy są obowiązkowe zarówno dla nowozatrudnionych pracowników czy osób zmieniających stanowisko, jak i dla wszystkich pracowników, w przypadku których zaświadczenie lekarskie straciło ważność. Wyróżniamy różne rodzaje badań medycyny pracy ‒ wstępne, kontrolne i okresowe. Podczas konsultacji lekarz sprawdza, czy dana osoba jest zdolna do wykonywania pracy na danym stanowisku oraz czy w miejscu pracy nie występują szkodliwe dla zdrowia czynniki.