570 000 122 recepcja_cmbb@op.pl

Nefrologia

Nerki to jedne z najważniejszych narządów wewnętrznych w ludzkim ciele. Ich głównym zadaniem jest wytwarzanie moczu. Wraz z nim z organizmu wydalane są produkty przemiany materii, toksyny i szkodliwe związki chemiczne, takie jak mocznik czy kwas moczowy. Nerki biorą także udział w produkcji hormonów (renina, erytropoetyna) oraz w procesie. zachowania homeostazy (równowagi wewnętrznej ustroju). Ponadto regulują stężenie poszczególnych pierwiastków we krwi (np. magnezu, wapnia, potasu, sodu) oraz gospodarkę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową organizmu. Lekarzem specjalizującym się w leczeniu niechirurgicznym nerek jest nefrolog.

Nefrologia – co obejmuje?

Nefrologia to dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób nerek, a także diagnostyką poszczególnych patologii w celu znalezienia przyczyn ich powstawania. Dzięki temu pacjent ma szansę szybko podjąć odpowiednią terapię, a tym samym zapobiec poważnym konsekwencjom danej choroby.

Nefrologia skupia się na rozpoznawaniu i leczeniu poważnych schorzeń nerek, takich jak kłębuszkowe zapalenie nerek, niewydolność nerek, chorób wrodzonych (np. zwyrodnienie wielotorbielowate nerek), a także chorób nabytych, autoimmunologicznych oraz zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej.

Nefrologia – jakie symptomy mogą wskazywać na chorobę nerek?

Pacjent powinien zgłosić się niezwłocznie do lekarza nefrologa, jeśli zaobserwuje następujące objawy:

  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
  • częste oddawanie moczu w ciągu dnia lub w nocy (najczęściej małymi porcjami),
  • ograniczona ilość oddawanego moczu w stosunku do przyjętych płynów w trakcie dnia,
  • bardzo ciemny bądź bardzo jasny kolor moczu,
  • obecność krwi w moczu,
  • dolegliwości bólowe w obrębie żeber,
  • nadciśnienie tętnicze krwi,
  • mętny mocz,
  • pienienie się moczu,
  • nieprzyjemny zapach moczu,
  • obrzęki.

Niektórym chorobom nerek mogą towarzyszyć również inne objawy, między innymi problemy z koncentracją, brak apetytu, nudności, uczucie zmęczenia, bóle głowy, bezsenność, sucha skóra.

Przyczyny chorób nerek

Najczęstsze przyczyny schorzeń nerek to: infekcje bakteryjne, zbyt mała ilość płynów przyjmowanych w ciągu dnia, nieodpowiednia dieta (bogata w białko zwierzęce), spożywanie alkoholu, palenie papierosów, nadwaga, zmniejszony przepływ krwi przez nerki, powstawania złogów w układzie moczowym (tzw. kamienie).

Diagnoza chorób nerek przez nefrologa

Aby lekarz mógł zdiagnozować chorobę nerek, pacjent powinien wykonać badanie moczu i krwi. W celu ocenienia wielkości narządów oraz układu moczowego, przeprowadza się również ultrasonografię. W zależności od problemu, potrzebny może być również wynik poziomu wapnia, cholesterolu czy posiewu moczu. Następnie specjalista może skierować pacjenta na dalsze badania, takie jak: scyntygrafia, USG nerek czy urografia.

Nefrologia – leczenie chorób nerek

Najczęściej stosowaną metodą leczenia w nefrologii jest terapia farmakologiczna. Jednak w przypadku zaawansowanych chorób, które mogą zagrażać życiu pacjenta, przeprowadza się zabiegi chirurgiczne, dializę lub przeszczepia się zdrowy narząd od dawcy w miejsce usuniętego.

Nefrolog a urolog?

Nefrolog zajmuje się leczeniem chorób nerek. Urolog natomiast schorzeniami narządów płciowych i dróg moczowych. Do urologa należy udać się w przypadku stanów zapalnych w pęcherzu, cewce moczowej, moczowodach, guzów jąder, przerostu prostaty lub obrzęku moszny.

Zachęcamy do umawiania się na wizyty w naszym Centrum Medycznym. W razie jakichkolwiek pytań, służymy pomocą.

 

dr n. med. Sławomir Badurek

w trakcie specjalizacji z nefrologii

Od ponad 20 lat zajmuje się leczeniem pacjentów z różnymi typami cukrzycy w praktyce szpitalnej i ambulatoryjnej. Ma m. in. doświadczenie w prowadzeniu chorych na cukrzycę z powikłaniami kardiologicznymi, chorobami nerek, leczonych osobistą pompą insulinową i kobiet z cukrzycą ciążową, Pracując od początku kariery zawodowej na szerokoprofilowym, wielospecjalistycznym szpitalnym oddziale internistycznym zdobył duże doświadczenie w leczeniu chorych z problemami z zakresu chorób wewnętrznych.

W latach 1993-1993 związany zawodowo z Kliniką Alergologii i Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Bydgoszczy.  Od 1996 roku pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu – w Oddziale Chorób Wewnętrznych, a od 2008 roku w Oddziale Klinicznym Nefrologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych. Jest autorem wysoko ocenianej, nowatorskiej pracy doktorskiej z zakresu nefrologii. Od wielu lat aktywnie uczestniczy w pracach towarzystw naukowych. Jest członkiem Towarzystwa Internistów Polskich (przez dwie kadencje był w zarządzie Oddziału Bydgosko-Toruńskiego) oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Opublikował kilkadziesiąt prac naukowych z zakresu diabetologii, nefrologii i chorób wewnętrznych. Ukończył studia podyplomowe z zakresu organizacji i zarządzania w ochronie zdrowia. Jednym z głównych zainteresowań zawodowych doktora Sławomira Badurka jest leczenie otyłości z zastosowaniem autorskich metod. Członek Rady Naukowej Fundacji „WIEMY, CO JEMY”.

Autor wielu artykułów i materiałów edukacyjnych dla chorych na cukrzycę, współautor monografii naukowej na temat leczenia cukrzycy u osób starszych, autor książki popularnonaukowej na temat radzenia sobie ze stresem. Ceniony przez pacjentów i lekarzy wykładowca. W ramach działalności społecznej, we współpracy z toruńskim Oddziałem Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz miejscowym Kołem Polskiego Związku Niewidomych przygotował i wygłosił wiele wykładów na temat cukrzycy dla chorych dotkniętych kalectwem fizycznym, spowodowanym przez powikłania cukrzycy i chorób towarzyszących. Między innymi za tę działalność został wyróżniony Honorową Odznaką Zasłużonego dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Zainteresowania pozamedyczne – muzyka klasyczna, jazz, literatura piękna i faktu, fotografia artystyczna.

nefrolog Sławomir Badurek

Adres

Białe Błota k. Bydgoszczy
ul. Szubińska 87 B

 

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek: 07.00 – 19.00
Sobota - Niedziela: nieczynne