570 000 122 recepcja_cmbb@op.pl

Pierwsza wizyta u ginekologa często jest bardzo stresująca dla kobiet. Warto jednak pamiętać, że lekarz doskonale rozumie dyskomfort pacjentek i dba o to, by konsultacja i badanie przebiegały w spokojnej atmosferze. 

Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u ginekologa? Jak przebiega? Co dobrze wiedzieć na ten temat? 

Pierwsza wizyta u ginekologa ‒ kiedy powinna się odbyć? 

Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u ginekologa? Przyjmuje się, że do lekarza należy udać się po pierwszej miesiączce. Zazwyczaj pacjentka ma wtedy od 12 do 15 lat. Ewentualnie, pierwsza konsultacja ginekologiczna może odbyć się po pierwszym współżyciu, w przypadku dziewic po ukończeniu 25 roku życia. 

Kontrolne wizyty ginekologiczne należy zaplanować przynajmniej raz na rok, chyba że lekarz zaleci częstsze wizyty. Bardzo ważne jest, aby każda z kobiet, bez względu na wiek i ogólny stan zdrowia, pamiętała o tym. 

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?

Wizyta rozpoczyna się od wywiadu. Ginekolog zapyta o takie kwestie, jak: 

  • powód wizyty 
  • ogólny stan zdrowia, historia chorób, zażywane leki 
  • ewentualne dolegliwości, na przykład występowanie upławów lub świądu
  • data ostatniej miesiączki 
  • obfitość i bolesność miesiączki 
  • długość cyklu 
  • współżycie, metody antykoncepcji. 

Następnie odbywa się badanie ginekologiczne. Pacjentka poproszona zostanie o rozebranie się od pasa w dół i zajęcie miejsca na fotelu ginekologicznym. Badanie odbywa się w pozycji półleżącej. 

Lekarz ginekolog ogląda zewnętrzne narządy płciowe – ocenia ich budowę, sprawdza, czy nie pojawiły się na nich żadne, niepokojące zmiany.

Następnie przeprowadzane jest dwuręczne badanie ginekologiczne. Badanie dwuręczne polega na wprowadzeniu jednego lub dwóch palców do pochwy i uciskaniu podbrzusza drugą ręką. 

Wewnętrzne badanie ginekologiczne dostarcza informacji na temat bolesności jajników, wielkości, położenia oraz ruchomości macicy, ewentualnych zmian. 

Cytologia ‒ badanie diagnostyczne 

Jednym najważniejszych badań diagnostycznych jest cytologia. Cytologia polega na pobraniu wymazu komórek szyjki macicy. Wymaz pobierany jest za pomocą specjalnej szczoteczki, a następnie wysyłany do laboratorium. 

Cytologia umożliwia wykrycie chorób nowotworowych we wczesnym stadium rozwoju, a także obecności wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. 

Wizyta u ginekologa ‒ co jeszcze warto wiedzieć? 

  • W przypadku osób niepełnoletnich, zgodę na konsultację musi wyrazić rodzic lub opiekun prawny. 
  • Wizyta ginekologa nie wymaga specjalnych przygotowań, należy jednak pamiętać o zachowaniu higieny. 
  • Jeśli kobieta na co dzień nie usuwa owłosienia z miejsc intymnych, nie musi tego robić przed wizytą u ginekologa. 
  • Przed wizytą warto skorzystać z toalety. 

Każda z kobiet, w trosce o własne zdrowie, powinna pamiętać o regularnych wizytach w gabinecie ginekologicznym. Pierwsza wizyta zalecana jest po pierwszej miesiączce. Konsultacja rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego, następnie ginekolog przechodzi oceny narządów rodnych oraz do badania wewnętrznego.