570 000 122 recepcja_cmbb@op.pl

Mimo że świadomość dotycząca zdrowia psychicznego jest coraz większa, nadal wiele osób niesłusznie obawia się wizyty u psychiatry. Właśnie dlatego dziś skupimy się na tym, jak wygląda konsultacja psychiatryczna. Przedstawimy też czynniki, które powinny skłonić nas do wizyty u wspomnianego specjalisty. Zachęcamy do lektury!

Kiedy udać się do psychiatry? 

Lekarz psychiatra zajmuje się diagnostyką, leczeniem oraz profilaktyką zaburzeń psychiatrycznych. Jakie czynniki powinny skłonić nas do wizyty u takiego specjalisty? Wymienić tutaj możemy: 

  • myśli samobójcze 
  • poczucie bezradności 
  • natłok myśli/spowolnienie myślenia
  • unikanie kontaktu z ludźmi 
  • niepokój, lęk
  • zaburzony obraz rzeczywistości
  • zaburzenia odżywiania 
  • zaburzenia form zachowania i myślenia 
  • nieustające poczucie winy 

Wizyta u psychiatry – jak wygląda? 

Wizyta u psychiatry różni się od konsultacji u innych specjalistów. Podstawą jest tutaj szczegółowy wywiad podmiotowy (autoanamneza). Lekarz, aby przeprowadzić rozpoznanie, ustalić drogę leczenia, dobrać środki farmakologiczne, musi uzyskać szczegółowe informacje na temat stanu zdrowia psychicznego pacjenta. W związku z tym, zadaje szereg różnego typu pytań, i choć niektóre z nich mogą wydawać się pacjentowi zbędne, są bardzo ważne. 

Niezwykle istotne są szczere odpowiedzi. Dla wielu pacjentów opowiadanie obcej osobie o swoim życiu, osobistych sprawach, trudnych przeżyciach jest bardzo trudne. Pamiętajmy jednak, że udzielone odpowiedzi odgrywają istotną rolę w leczeniu, mają więc wpływ na nasze zdrowie. Lekarz pomoże nam tylko wtedy, gdy otrzyma od nas dokładne informacje. 

Jakie pytania zada psychiatra? 

Jakie pytania możemy usłyszeć podczas konsultacji psychiatrycznej? W pierwszej kolejności lekarz zapyta o powód wizyty, dolegliwości i problemy, które skłoniły nas do konsultacji. Możemy też spodziewać się pytań o jakość snu, codzienną aktywność, emocje, które na nam towarzyszą.

W czasie konsultacji psychiatrycznych pojawią się także pytania dotyczące życia rodzinnego, zawodowego, uczuciowego, historii chorób. Lekarz może zapytać o dzieciństwo, problemy w rodzinie, relacje z bliskimi, styl funkcjonowania rodziny. Z pewnością padną też pytania dotyczące edukacji, nawiązywania relacji z rówieśnikami, związków, sytuacji w pracy. 

Może też pojawić się konieczność wykonania dodatkowych badań, na przykład morfologicznych czy hormonalnych.

Leczenie psychiatryczne – jak wygląda?

Po uzyskaniu najistotniejszych informacji psychiatra przedstawi plan leczenia. W zależności od przypadku mogą to być psychoterapia, leczenie farmakologiczne bądź psychoterapia połączona z farmakologią. 

Podsumowanie 

Wizyta u psychiatry to przede wszystkim dokładny wywiad z pacjentem. Specjalista zada pytania dotyczące celu wizyty, dolegliwości i problemów, ale także dzieciństwa, życia prywatnego czy zawodowego. Dokładny wywiad jest konieczny, aby specjalista mógł postawić diagnozę i przygotować plan leczenia.