570 000 122 recepcja_cmbb@op.pl

Decyzja o sposobie porodu jest jedną z najistotniejszych, jakie kobieta musi podjąć w porozumieniu z lekarzem jeszcze podczas ciąży. Wybór pomiędzy porodem naturalnym a cięciem cesarskim może być trudny, a uzależniony jest od wielu czynników, takich jak zdrowie matki i dziecka, preferencje i sytuacja medyczna. W tym artykule przeanalizujemy obie opcje, dzięki czemu dowiesz się, jakie rozwiązanie okaże się odpowiednie w Twoim przypadku.

Zalety porodu naturalnego

  • Aktywne uczestnictwo w porodzie

Nie chodzi tylko o parcie w odpowiednich momentach i współpracę z personelem medycznym. W trakcie naturalnego porodu masz szansę poczuć silniejszą więź ze swoim nowo narodzonym dzieckiem, przytulić je i zobaczyć od razu po porodzie.

  • Krótszy czas rekonwalescencji

Po porodzie naturalnym możesz szybciej wrócić do codziennych aktywności oraz nowych wyzwań związanych z rodzicielstwem. Gojenie ewentualnych ran poporodowych (np. pęknięć czy otarć krocza) trwa krócej.

  • Zmniejszone ryzyko powikłań chirurgicznych

W przypadku porodu siłami natury, lekarze nie muszą wykonywać cięcia powłok brzusznych, a następnie zszywać rany na podbrzuszu. Dzięki temu ryzyko ewentualnych powikłań poporodowych jest mniejsze niż w przypadku narodzin przez cesarskie cięcie.

  • Dla zdrowia maluszka

W pochwie znajduje się korzystny dla zdrowia maluszka mikrobiom, a coraz nowsze badania medyczne przemawiają za dobroczynnym wpływem naturalnego porodu na przyszłe zdrowie dziecka. 

Wady porodu naturalnego

  • Odczuwanie silnego bólu

Na skutek wydzielania różnorodnych hormonów, organizm kobiety jest w stanie wytrzymać intensywny i długotrwały ból związany z porodem naturalnym. To w dalszym ciągu wielkie wyzwanie, dlatego, jeśli obawiasz się, że proces będzie zbyt bolesny,  porozmawiaj z lekarzem o ewentualnych metodach znieczulenia, które będą bezpieczne dla Ciebie i dziecka.

  • Duży wysiłek dla organizmu

Naturalny poród to również ogromny wysiłek fizyczny dla organizmu matki. Przedłużające się, skomplikowane porody mogą być wręcz wycieńczające.

  • Ryzyko otarć lub pęknięć krocza

Poród siłami natury jest wymagającym zadaniem dla każdej matki. Podczas narodzin w sposób naturalny, może dojść do otarć lub pęknięć krocza. Jednak z pomocą zaufanej położnej oraz ginekologów to ryzyko da się zminimalizować niemal do zera.

Pamiętaj, że nacięcie krocza nie jest koniecznością przy każdym naturalnym porodzie i coraz więcej lekarzy i specjalistów rezygnuje z takiego działania, dostrzegając negatywne skutki tego procederu.

Zalety cesarskiego cięcia

  • Możliwość zaplanowania terminu

O ile poród naturalny potrafi zaskoczyć przyszłych rodziców, to poród przez cięcie cesarskie można zaplanować na konkretny dzień, a nawet godzinę.

  • Ból zredukowany do minimum

Podczas cesarskiego cięcia konieczne jest zastosowanie odpowiedniego znieczulenia, dlatego przyszła mama niemal nie odczuje bólu podczas całego procesu.

  • Brak ewentualnych ran krocza

Wiele kobiet boi się porodu naturalnego ze względu na ryzyko pęknięcia lub okaleczenia krocza np. przez jego nacinanie, dlatego decydują się na cięcie cesarskie.

Wady cięcia cesarskiego

  • Dłuższy czas rekonwalescencji

Cesarskie cięcie to duża ingerencja w ludzki organizm, nie tylko skóra zostaje nacięta, ale i tkanki mięśni oraz sama macica. Wszystkie tkanki muszą zostać prawidłowo zszyte, a rana powinna być odpowiednio pielęgnowana po operacji.

  • Zwiększone ryzyko powikłań po porodzie

Rany po cesarskim cięciu mogą się długo i gorzej goić. Młoda mama musi zajmować się noworodkiem, podnosić maluszka i go nosić, co także może negatywnie wpływać na prawidłowe zabliźnianie rany oraz gojenie tkanek na podbrzuszu.

  • Koszty

W przypadku prywatnych klinik, cięcie cesarskie związane jest z wyższymi kosztami niż przeprowadzenie naturalnego porodu.

  • Zastosowanie w określonych sytuacjach medycznych

Często lekarze decydują się na wykonanie cesarskiego cięcia, gdy dziecko ułożone jest w macicy matki w nieprawidłowy sposób lub przyjmuje pozycję, która bardzo utrudni naturalny poród. To także zalecane rozwiązanie w przypadku określonych problemów natury medycznej u matki, np. problemów kardiologicznych, okulistycznych czy neurologicznych.

Poród naturalny czy cesarskie cięcie? Co jest lepszym rozwiązaniem?

Wybór między porodem naturalnym a cesarskim cięciem zależy od wielu indywidualnych czynników, m.in. stanu zdrowia matki i ewentualnych schorzeń organizmu, ułożenia dziecka w macicy oraz zaleceń lekarza ginekologa i innych specjalistów.

Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na najlepszy poród, a ostateczna decyzja zależy od indywidualnej sytuacji i uwarunkowań medycznych każdej kobiety. Być może życie zaskoczy zarówno Ciebie, jak i lekarzy i w ostatniej chwili okaże się, że – zamiast planowanego cięcia cesarskiego urodzisz zdrowe dziecko siłami natury, lub odwrotnie. Niezależnie od metody, jaką Twoje maleństwo pojawi się na świecie, jesteśmy pewni, że będziesz super mamą!