570 000 122 recepcja_cmbb@op.pl

Jednym z obowiązkowych, wykonywanych podczas ciąży badań jest USG, czyli ultrasonografia. Ultrasonografia dostarcza wielu informacji na temat rozwoju maluszka, objawów chorobowych czy płci. Wyróżniamy różne rodzaje wspomnianego badania ‒ między innymi USG 4D. Co warto wiedzieć na ten temat? Poniżej garść informacji. Zachęcamy do lektury! 

Czym jest badanie USG? 

Dobrze zacząć od wyjaśnienia, czym jest badanie USG i na czym polega. USG 

to nieinwazyjne badanie obrazowe, podczas którego wykorzystywane są fale ultradźwiękowe. Na brzuch badanej nakładany jest specjalny, ułatwiający przewodnictwo ultradźwięków żel. Po brzuchu przesuwana jest głowica urządzenia, fale przenikają przez powłoki brzuszne, a obraz wyświetlany jest na monitorze. 

Badanie jest bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla płodu. 

USG ‒ dlaczego jest tak ważne? 

USG dostarcza wielu, ważnych informacji na temat maluszka. Dzięki USG uzyskujemy dane dotyczące wad wrodzonych, na przykład wad serca, zniekształcenia kończyn, rozszczepu kręgosłupa. Badanie umożliwia także ocenę struktur anatomicznych płodu, dostarcza informacji na temat położenia i wielkości dziecka. 

Czym jest USG 4D?

USG 4D to badanie trójwymiarowe w czasie rzeczywistym. Wspomniane badanie umożliwia obserwację poruszającego się w łonie matki dzieciątka – rodzice mogą dostrzec wyraz twarzy malucha, obserwować jego położenie i ruchy. 

Na jakość obrazu USG wpływa kilka czynników, między innymi stan zaawansowania ciąży, ułożenie maluszka, ilość tkanki tłuszczowej matki. 

USG 3Di 4D – różnice 

W przypadku USG 4D do czynienia mamy z obrazem dynamicznym, zmieniającym się w czasie. Możemy obserwować ruchy malucha. Badanie USG 3D także dostarcza wielu informacji na temat rozwoju malucha, daje jednak obraz statyczny – nie, jak 4D, dynamiczny. 

Podsumowanie 

USG to jedno z obowiązkowych badań w czasie ciąży. Wyróżniamy między innymi USG 4D – w tym przypadku do czynienia mamy z obrazem dynamicznym. Badanie dostarcza wielu informacji na temat rozwoju płodu, umożliwia też obserwację ruchów maluszka.